Przewodnik po zaworach grzejnikowych

Przewodnik po zaworach grzejnikowych

Po wybraniu odpowiedniego grzejnika spośród szerokiej gamy grzejników dekoracyjnych, które najlepiej pasują do naszej łazienki, musimy dokupić jeszcze pewne podstawowe akcesoria. Zawory grzejnikowe są jedną z niezbędnych rzeczy w naszej łazience. Nie możemy ich przeoczyć. Kontrolują przepływ wody przez grzejnik, dzięki czemu możemy mieć wpływ na temperaturę panującą w łazience. Zawory zapewnią sprawne działanie naszego grzejnika. Mają wymiar nie tylko praktyczny. To wprawdzie niewielkie elementy, ale często małe detale mają ogromny wpływ na estetykę pomieszczenia.

Projekt zaworów
Coraz częściej w naszych łazienkach pojawiają się grzejniki dekoracyjne o określonej stylistyce. Zawory powinny do niej pasować. Ogromna część zaworów jest dostępna w minimalistycznym lub bardziej geometrycznym stylu, aby pasowały do całego projektu łazienki. Nowoczesne wzornictwo doskonale dopełnia grzejniki dostępne na rynku. Stylowe, designerskie zawory są wykończone atrakcyjnym chromem i dostępne w wersji kątowej lub prostej.

Tradycyjne zawory
Tradycjonaliści mogą zdecydować się na bardziej klasyczne konstrukcje zaworów. Tradycyjne zawory są bardziej dekoracyjne i bogato zdobione, podobnie jak tradycyjna łazienka. Takie zawory będą naprawdę współgrać z naszym klasycznym grzejnikiem. Dostępne są w różnych wykończeniach od bardziej nowoczesnego chromu, który może pasować do innych akcesoriów w naszej łazience, przez nikiel, po zabytkowy mosiądz, jeśli chcemy uzyskać prawdziwie tradycyjny styl.

Zawory termostatyczne
Zawory termostatyczne pozwolą nam z łatwością ustawić preferowaną temperaturę. Zapobiegają również nadmiernemu nagrzewaniu się grzejnika. Dzięki temu grzejnik jest bezpieczniejszy. To szczególnie ważne w rodzinnych łazienkach, w których małe dzieci mogłyby poparzyć się zbytnio rozgrzanym grzejnikiem. Grzejniki termostatyczne to także bardziej ekologiczny wybór, dający nam większą swobodę w korzystaniu ze źródła ciepła.

Ręczne zawory grzejnikowe
Ręczne zawory grzejnikowe są tradycyjnymi zaworami, które działają w podobny sposób do kranów. Możemy bez wysiłku obrócić górną część zaworu, aby umożliwić dopływ większej lub mniejszej ilości wody do grzejnika. Wymaga to od nas trochę pracy i uwagi. Odpowiednie wyregulowanie grzejnika przy pomocy zaworu ręcznego może być trudne, ale tego typu zawory to wciąż popularne rozwiązanie.

Zawór kątowy czy prosty zawór grzejnikowy?
To nie jest kwestia preferencji. Chodzi o sposób umieszczenia grzejnika. Proste zawory łączą grzejnik z rurociągiem centralnego ogrzewania w poziomej, prostej linii. Kątowe zawory grzejnikowe, jak sama nazwa wskazuje, łączą się pod kątem. Zazwyczaj zawory grzejnikowe są wygięte pod kątem 90 stopni, więc wlot zaworu może być ustawiony pionowo lub poziomo.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *