Porcelana kontra stal nierdzewna. Wybieramy zlewozmywak do kuchni.

Porcelana kontra stal nierdzewna. Wybieramy zlewozmywak do kuchni.

Dwa najczęściej wybierane typy zlewozmywaków to zlewy porcelanowe i zlewy wykonane ze stali nierdzewnej. Patrząc pobieżnie, można stwierdzić, że nie ma zbyt wielu różnic między tymi dwoma zlewozmywakami. Są zarówno trwałe, każdy jest dostępny w szerokiej gamie kształtów i wymiarów, a koszt ich zakupu jest porównywalny. Porównajmy, zatem te dwa materiały pod kątem ich podstawowych zalet i wad.

Zalety porcelany
Porcelana oferuje wiele korzyści dla użytkowników indywidualnych. Zawsze była, jest i zapewne będzie modna, bo to materiał uniwersalny. Zlewozmywaki porcelanowe rzadko tracą na swojej wartości chyba, że są uszkodzone. Są niedrogie i wykonywane przez wielu producentów, więc dostępne w naprawdę szerokiej gamie modeli. Porcelana jest niezwykle łatwa do czyszczenia. Jest gęsta, a co za tym idzie również dosyć wytrzymała. Nie tylko wygląda pięknie i elegancko, ale również zapewnia wyjątkowe doznania dotykowe. Jest, bowiem przyjemnie chłodna bardzo gładka.

Być może największą wadą jest to, że można ją łatwo uszkodzić, upuszczając do zlewu cięższe naczynie. Co ciekawe, szklane naczynie upuszczone do zlewu z większym prawdopodobieństwem wyjdzie bez szwanku w przypadku zlewu stalowego. W zderzeniu z porcelaną nie ma większych szans. Wadą porcelany jest również skłonność do odbarwiania się, które jest naturalnym efektem użytkowania. Zlew porcelanowy możemy czyścić regularnie, a i tak po jakimś czasie zmieni nieco swoją barwę.

Zalety stali nierdzewnej
Zlew ze stali nierdzewnej, podobnie jak porcelana, czyści się łatwo, a po wytarciu suchą szmatką pięknie błyszczy. Istnieje sprytny patent pozwalający jeszcze bardziej rozjaśnić stal nierdzewną . Wystarczy podczas czyszczenia dodać do płynu niewielką ilość soku z cytryny. Jedną z największych zalet stalowych zlewów jest możliwość ich dopasowania do reszty urządzeń kuchennych takich, jak zmywarka, lodówka lub kuchenka mikrofalowa. Jeśli chodzi o wykończenie, warto wybrać stal szczotkowaną, ponieważ pomaga ukryć drobne zadrapania wynikające z normalnego zużycia. Stal nierdzewna jest bardziej trwała, niż porcelana. Dlatego właśnie stalowe zlewy znajdują zastosowanie nie tylko w naszych domach, ale i w większych obiektach np. restauracjach czy hotelach. Stal nierdzewna jest bardzo odporna. Zakup zlewu stalowego to inwestycja na całe lata, oczywiście pod warunkiem, że będziemy o niego odpowiednio dbali. Konieczne jest np. wycieranie do sucha po każdym zużyciu. Jest mało prawdopodobne, aby zlewozmywak odbarwił się bez względu na to, co do niego włożymy. W starciu ze zlewem porcelanowym zlewy stalowe zdecydowanie wygrywają.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *