Dlaczego potrzebujemy w kuchni okapu?

Dlaczego potrzebujemy w kuchni okapu?

Okapy montowane są nad płytami kuchennymi, aby usunąć wszelkie możliwe zapachy, jakie powstają w trakcie gotowania. Pozwalają także pozbyć się nadmiaru pary. To bardzo popularne i powszechnie stosowane urządzenia, bez których trudno wyobrazić sobie współczesne kuchnie i które zyskują zupełnie nowe formy. Zacznijmy jednak od początku. Dlaczego okap jest niezbędny w każdej kuchni?

Dlaczego okap to kuchenne „must have”?
Myśl o konieczności wdychania wszelkiego rodzaju szkodliwych gazów, które są produktami ubocznymi gotowania, powinna spowodować, że natychmiast uciekniemy z kuchni. Ale gotowanie jest przecież koniecznością. Jak wyeliminować niebezpieczne gazy? Okap kuchenny to najlepsze rozwiązanie. Urządzenie to znacznie poprawia jakość powietrza. Filtruje zanieczyszczenia uwalniane do powietrza podczas gotowania lub wydmuchuje je całkowicie z kuchni.

Tlenek węgla jest bardzo szkodliwym gazem dla naszego organizmu, a codziennie narażamy się na niebezpieczeństwo jego wdychania. Zatrucie tlenkiem węgla staje się naprawdę dużym zagrożeniem, jeśli nie mamy dobrej jakości okapu kuchennego.

W trakcie gotowania powietrze w kuchni znacznie się nagrzewa. Na co dzień możemy nawet tego nie odczuwać, ale gorąca para wodna może być szkodliwa dla naszych płuc, jeśli codziennie narażamy się na jej wdychanie.

Kuchnia jest wypełniona dymem, zwłaszcza, gdy robimy swój ulubiony skwierczący bekon, nie wspominając o zapachach, które przy okazji powstają. Nawet po zakończeniu gotowania w powietrzu unosi się tłusty smar, który osiada na meblach i wszelkich innych kuchennych powierzchniach. Przetrzyjmy ściereczką meble znajdujące się w pobliżu kuchenki. Wydaje nam się, że czyścimy je tak często, a mimo to żółty osad jest nieunikniony. Zapachy wnikają także w kuchenne tekstylia np. firanki czy obrusy.

Trzeba też myśleć estetycznie. Projektanci kładą nacisk na design współczesnych okapów kuchennych, ponieważ nie tylko poprawiają stan powietrza w naszej kuchni, ale także sprawiają, że pomieszczenie zyskuje atrakcyjny wygląd.

Budowa okapu kuchennego
Główną częścią okapu jest obrotowy wentylator wyciągowy, który znajduje się w większości zwykłych okapów. Niestety powoduje on dużą ilość hałasu podczas pracy. Musimy być bardzo ostrożni wybierając wielkość tego wentylatora, ponieważ powinien on być proporcjonalny do pomieszczenia kuchennego. Jeśli kuchnia jest duża, a wentylator wyciągowy zbyt mały, to okap kuchenny nie spełni dobrze swojej funkcji. Wentylator wyciągowy powinien być w stanie całkowicie oczyścić powietrze w kuchni minimum 8 razy na godzinę. Tylko wówczas możemy mówić o jego efektywnym działaniu.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *