Zawory grzejnikowe to nieodłączny element każdej instalacji grzewczej. Okazuje się, że wymiana tradycyjnych zaworów na nowsze modele termostatyczne może przynieść właścicielowi domu mnóstwo korzyści. Koszt wymiany jest stosunkowo niewielki, a w łatwy sposób można ograniczyć straty energii w domu i poprawić komfort cieplny domowników. Co więcej, zawory termostatyczne pozwalają na ustawienie niezależnie w każdym pomieszczeniu określonej temperatury. Można to zrobić szybko, łatwo i bez większego wysiłku.
Czy warto wymienić stary zawór na nowy?
Zawory wyposażone w głowice termostatyczne to już niemal standard, jeśli chodzi o współczesne instalacje grzewcze. Jeszcze kilkanaście lat temu nie były one powszechnym rozwiązaniem, a raczej nowinką, na którą decydowali się nieliczni. Dawniej zawory montowane przy grzejnikach można było jedynie całkiem otworzyć lub zamknąć. Był to jedyny sposób ich regulacji. Ich użytkowanie nie było najłatwiejsze. Kręcenie pokrętłami było mało komfortowe, a w dodatku zdarzało się powstawanie nieszczelności i wycieki wody. Wymiana starych zaworów, które nie dają możliwości regulacji przepływu wody przez grzejniki, na zawory nowej generacji przynosi bardzo wymierne efekty. Koszty ogrzewania zmniejszają się nawet o 20 %. Biorąc pod uwagę, że stanowią one ogromną wyrwę w domowym budżecie, każda szansa oszczędności jest na wagę złota.
O sposobie działania termostatu słów kilka
Zawory termostatyczne działają nieporównywalnie lepiej, niż tradycyjne zawory grzejnikowe. Jednak wcale nie są to skomplikowane urządzenia, które wymagają zasilania energią elektryczną. Każdy zawór termostatyczny posiada głowicę, a w niej element reagujący na wszelkie zmiany temperatury otoczenia. Gdy temperatura spada, substancja znajdująca się w mieszku głowicy ulega skurczeniu się. Może to być gaz, ciecz albo wosk. W efekcie mieszek staje się krótszy i nie naciska tak mocno na trzpień zaworu odpychany przez sprężynę. Zawór otwiera się bardziej, a więc wzrasta natężenie przepływu wody przez grzejnik. Dzięki temu grzejnik staje się cieplejszy i może efektywniej ogrzać dane pomieszczenie. Kiedy temperatura będzie wyższa, zajdzie proces odwrotny. Substancja w mieszku głowicy rozszerzy się i spowoduje przymknięcie zaworu i spadek temperatury grzejnika. Nie jest to mocno zaawansowana technologia, a jednak przynosi fantastyczne efekty. Jeśli jeszcze wahamy się, czy wymienić tradycyjny zawór, na zawór termostatyczny, powinny nas przekonać komfort użytkowania i spore oszczędności.
Dodaj komentarz